Infos 2000
Úvodní den semináře byl věnován obecně teoretickým otázkám, tentokrát na téma "Humánní aspekty a problémy rozvoje kulturní a informační společnosti". Po telegrafickém shrnutí historie Infosů následovalo očekávané vystoupení jedné z nejvýraznějších osobností československého undergroundu dr. Zbyňka Fišera alias Egona Bondyho, který slovensky promluvil o pohledu na informace z hlediska ontologie. Poté zazněl příspěvek doc. Ladislava Hohoše z Filozofické fakulty Univerzity Komenského (FF Uko) o informaci ve světle futurologických obrazů společnosti. V další přednášce byl zmíněn přínos francouzského filozofa a příslušníka jezuitského řádu Pierra Teilharda de Chardin (1881-1955) k tématu informační společnosti, který se odráží například v jeho stěžejních dílech Lidský fenomén a Místo člověka v přírodě. Informační společnost se objevila i v dalším příspěvku pojednávajícím o kulturní identitě knihovny. První den byl zakončen přednáškou s názvem Od tištěného média k elektronické publikaci.
Druhý přednáškový den se nesl ve znamení Rady Evropy a její činnosti. Dopoledne odezněla řada příspěvků věnovaných budování vztahů Slovenska a celoevropských organizací a jejich informačnímu zázemí. Odpoledne pak zazněly vesměs příspěvky o dílčích projektech Evropské unie zaměřených na oblast knihoven či o dalších mezinárodních programech. Brian Green z Velké Británie pohovořil o standardech pro knižní elektronický obchod především v souvislosti s EDI (Electronic Document Interchange). Standardy se vztahují zpravidla na způsob záznamu zpráv (pro EDI je to jazyk mezinárodního systému tvorby a přenosu elektronických informací EDIFACT či XML), na způsoby komunikace či na použitý software. V této souvislosti zmínil také činnost EDItEUR [4], která funguje jako zastřešující orgán pro národní organizace v oblasti komunikace elektronických informací. Následovaly příspěvky o vztahu mezi protokolem Z39.50 a metadaty či o projektu LIBECON 2000 [5]. Na závěr dne přednesl ing. Alojz Androvič z Univerzitní knihovny v Bratislavě příspěvek o mezinárodních identifikátorech, které určují typ daného dokumentu.
Třetí den byl tematicky daleko pestřejší. První část dopoledne byla věnována Internetu a jeho využití v knihovnách. Jako každoročně zaujal aktuálními informacemi nabitý příspěvek doc. Soni Makulové z Katedry knihovnické a informační vědy FF UKo, tentokrát na téma Nové strategie ve vyhledávání pro rok 2000, ve kterém zmínila především novou iniciativu s názvem Open Directory Project [6]. Pod tajemným názvem Jak se stává počítač neviditelným se skrýval příspěvek dr. Vladimíra Burčíka z FF Uko, ve kterém byly rozebírány nové možnosti orientace a navigace v počítačových sítích, především v síti Internet. Svá slova doložil přednášející předvedením využití nových technologií například na těchto stránkách: www.thebrain.com [7], www.viennawalk.at [8] (zde použita technologie Java), město Varaždin [9] (zde použita technologie Flash). Výsledkem bývá zpravidla kombinace fotografií, pohybu atd. Na Slovensku byla technologií Java upravena stránka Eurotelu [10] (přístup pouze na heslo). V této sekci ještě zazněly příspěvky amerických kolegů o web designu a o duševním vlastnictví ve spojitosti s elektronickým obchodováním.
Druhá část dopoledne obsahovala příspěvky z tematické oblasti Knihovny a vzdělávání. Dr. Karl Neubauer pohovořil o Digitální knihovně Severního Porýní a Vestfálska, která je založena na portálovém propojení jednotlivých zúčastněných knihoven. Možnosti portálů hodlají v Německu využít také na vytvoření informační sítě o různých regionech střední Evropy. Slovenským kolegům předvedl stránky informační sítě pro oblast Spiše tzv. ZIPS [11]. Využití digitalizace ukázal dr. Neubauer na novém typu nosiče informací tzv. elektronické knize (eBook), jejíž jeden vzorek půjčil publiku k praktickému vyzkoušení. Mgr. Daniela Tkačíková z Ústřední knihovny Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě promluvila o podpoře knihoven v oblasti distančního a celoživotního vzdělávání především ve spojitosti s možnostmi sítě Internet, které jsou poměrně hojně využívány zatím spíše v zahraničí. Jako další odezněl příspěvek na téma Funkce knihoven ve vzdělávacích procesech a na závěr pohovořil doc. Štefan Kimlička z KKIV FF Uko o aktivitách programu ProScientia 2.
Odpolední program s tématem Digitální knihovny, elektronické dokumenty a informační služby byl směsí slovenských a českých příspěvků. První pohovořila dr. Eva Bratková z ÚISK FF UK o budování digitálních archivů vědeckovýzkumné literatury (např. tzv. arXiv.org [12]). Následovalo vystoupení ředitele Knihovny Parlamentu ČR dr. Karla Sosny, který díky internetovému připojení názorně předvedl fungování digitální knihovny českého parlamentu [13]. Dr. Zdeněk Uhlíř z Národní knihovny ČR promluvil o digitalizaci historických dokumentů a fondů v souvislosti s vytvářením tzv. "hybridních knihoven". Následující 3 příspěvky byly věnovány elektronickým seriálům (zkušenosti lékařské knihovny Univerzity Pavla Josefa Šafaříka [14] v Košicích s elektronickými časopisy, katalogizace seriálů v elektronickém prostředí, systém ISSN a elektronické seriály). Na závěr odezněl příspěvek doc. Jozefa Liptáka o elektronické knize, zaměřený především na technické a technologické pozadí tohoto média budoucnosti.
Tématem posledního dne byly Knihovnické projekty, sítě a spolupráce. Úvod patřil dr. Haně Nové, která promluvila o projektech Národní knihovny ČR v programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Informační zdroje pro výzkum a vývoj. Kromě projektu rozvoje Referenčního centra a zpřístupnění služby OCLC FirstSearch podrobněji promluvila o projektu na zpřístupnění databází společnosti EBSCO [15] v rámci projektu EIFL Direct (http://soros.epnet.com/eifl_description.html [16] nebo http://www.nkp.cz/start/knihcin/periodika/eifl/eifl.htm [17]), která je díky grantu nadace Open Society Fund pro všechny knihovny v ČR zdarma. Tématem příspěvku dr. Gabriely Krčmařové bylo využití CASLIN - Souborného katalogu ČR [18] jako prostředku kooperativní katalogizace. Závěr semináře obstaraly příspěvky o teorii strategického plánování s ideou možné aplikace v knihovnách, o službách pro zrakově postižené na Slovensku a o využití hypertextu ve verzi systému ISIS pro Windows.
Součástí programu semináře byla jako každoročně prezentace dodavatelských, softwarových a jiných firem zainteresovaných v oblasti knihoven (ACOM Soft, Albertina icome Praha, CEIT, Cosmotron System, Minolta Slovakia, Probos či Suweco). Konferenční příspěvky byly jako už tradičně publikovány ve sborníku (ten bude k dispozici i v Knihovně knihovnické literatury Národní knihovny ČR).
Letošní jubilejní ročník byl pojat obsahově poměrně široce. Tato tematická bohatost ovšem někdy vedla k roztříštěnosti programu. Přesto některé příspěvky přinesly řadu podnětných a přínosných informací.