Google následoval ostatní a má svůj rozcestník
Zaprvé pro jeho tvorbu a údržbu je využívaná technologie stejná jako v Google. To znamená, že každý uvedený zdroj má u sebe zároveň i hodnocení relevance. Podle tohoto hodnocení jsou záznamy řazeny na stránce. To je rozdíl oproti ostatním rozcestníkům. Navíc to může sloužit jako filtr pro nerelevantní zdroje. Toto tvrzení by ovšem zasloužilo důkladné prozkoumání.
Rozcestník je hybridní, tzn. že je vytvářen částečně ručně a částečně automaticky. Tady spatřuji další výhodu velmi kvalitního vyhledávače, který může produkovat relevantní vstupy pro rozcestník. K tomuto modelu postupně přešly i ostatní služby tohoto typu. Dovoluje samozřejmě vložit do struktury mnohem více informací než je schopen vložit člověk. Metody tzv. slučování vzájemně souvisejících témat jsou poměrně pokročilé a dávají uspokojivé výsledky. Tak si můžete najít dokumenty související s daným tématem.
Část, která je vytvářena ručně je založena na Open Directory Project [6], což je systém vznikající na principu spolupráce lidí z celého světa. Tato spolupráce se např. uplatňuje při tvorbě volně šiřitelného programového vybavení.
Uživatelské prostředí je opět velmi jednoduché a účelné s minimem reklam. Nezdržuje a dělá velmi dobrý dojem.
Celkově Google působí příjemně. Není tak naplněn jako Yahoo a podobné velké služby, ale to co umí, dělá dobře. Našel jsem jen několik špatně zařazených odkazů. Pro příklad Národní knihovnu ČR mezi vládními institucemi v ČR. Největší poctou pro tuto službu může být skutečnost, že jsem ho už asi pětkrát použil. Abych to vysvětlil, za poslední rok jsem rozcestníky maximálně použil tak desetkrát.