DjVu - komprimace bez kompromisu
Původní myšlenkou bylo oddělit text od obrázků, a tím umožnit použití optimální komprese obou složek. Hlavními změnami v technologii [7] je segmentace, která umožňuje oddělit text od obrázků a od pozadí [8], komprimační technologie JB2, ZP-coder, technologie IW44 umožňující neukládat pozadí, kryté textem, dekompresní technologie "on-the-fly" - obrázek je uložen komprimovaný a dekomprimuje se teprve při zobrazení, díky tomu nepotřebujete k práci s DjVu extra výkonný počítač, další informace naleznete na stránkách DjVu [7] v sekci technologie. Formát je určen především knihovnám, má napomoci k vytváření digitálních sbírek dokumentů, snadno uveřejnitelných na Internetu. Optimální použití je v digitalizaci vzácných tisků a rukopisů. At&T odkazuje na několik sbírek, digitalizovaných v DjVu [7].
K prohlížení dokumentů je nutno nainstalovat si plug-in [9] (580 Kb) (pro Win95/NT je uložen na FTP serveru Ikaros). DjVu ovšem umí ještě něco navíc, než jen prosté zobrazení dokumentů, přímo v okně vašeho prohlížeče - tento formát podporují Netscape, Explorer i Opera - můžete obrázek (kliknutím na pravé tlačítko myši na obrázku) libovolně upravovat - k dispozici je funkce zoom, volba zobrazení (pouze pozadí, popředí, barevně, černobíle), nastavení kvality tisku.
Kompresní software je zatím k dispozici jen v beta verzi [10], a zatím pouze pro omezený počet operačních systémů (pro Win95/NT je ve vývoji). Beta verze je zdarma pro nekomerční použití pro platformy SGI/IRIX, SunOS, Solaris, a Linux/Intel.
Zdá se, že díky DjVu už začíná být vidina rozsáhlých digitalizovaných historických fondů reálná. Od první prezentace neuplynul ještě rok, formát je stále ještě v záběhu, zásadní rozšíření můžeme očekávat zřejmě až poté co bude vyvinut kompresní software pro Windows.