Offline browser vytvoří lokální kopii struktury webovských stránek
Druhá metoda je nepoměrně rychlejší a navíc ušetří naše nervy: většinu práce za nás totiž vykoná program, který je označován jako "offline browser" (napadá mě jen nevhodný český ekvivalent, který by vystihoval jeho funkci, tj. stahování...) a který slouží k vytváření lokální kopie webovské struktury. Na nás zůstává stanovit, s kterou stránkou má program začít, a do jaké úrovně se mají stránky, na něž vedou ze stránky úvodní odkazy, ukládat. Ke komfortu obvykle patří možnost zvolit formát souborů, které nás zajímají, resp. těch, které se mají ignorovat. Pokud dodatečně zjistíme, že aktuálně potřebujeme pouze některé stránky, nezbyde nám, než ty ostatní vymazat.
Na serveru WinFiles.com [4], který nabízí tematicky uspořádané nejnovější nástroje pro Windows 95/98/NT, které přijdou vhod nejen při web-designu, je věnována těmto programům celá sekce [5]. Vyzkoušel jsem jich několik, přičemž nejvíce se mi zamlouval WebZip [6] verze 2.50 (shareware, zdarma na jeden měsíc). Okno aplikace je přehledné a z grafického hlediska atraktivní. Při definování požadavku (menu Tasks) nesmíme zapomenout, že když jsme s ním hotovi, nestačí potvrdit tlačítkem OK, ale zadat v rubrice Schedule buď Now, nebo datum a čas, kdy se má operace spustit. Nemusíme přitom znát URL konkrétní stránky, k jejímu určení lze využít interní prohlížeč. Soubory můžeme uložit do adresáře nebo v komprimovaném tvaru (.zip).
Zobrazíme-li stažené stránky, na první pohled se budou lišit ve dvou věcech: výrazným reklamním proužkem a místo absolutního URL se objeví cesta na lokálním disku. Celkem nízká daň za jistotu, že naše zlatý hřeb naší přednášky neskončí fiaskem.