Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Pozvánka na konferenci o informační gramotnosti

Napsal uživatel Mgr. Linda Skolková dne 1. Listopad 2006 - 10:24.

Informační gramotnost - vědomosti a dovednosti pro život je název konference, která se uskuteční 22. a 23. listopadu 2006 od 9:30 do 15:30 v konferenčním sále Moravské zemské knihovny v Brně, Kounicova 65a, 601 87 Brno (22. listopadu) a v Knihovnickém informačním centru FAST VUT v Brně, Veveří 95, Brno (23. listopadu). Na organizaci konference se podílí Moravská zemská knihovna, Národní institut pro další vzdělávání Praha – pracoviště Brno, Středisko služeb školám a Zařízení pro DVPP Brno a Klub školních knihoven SKIP. Konference je určena ředitelům středních i základních škol, vedoucím školních knihoven a informačních center škol i veřejným knihovnám.

Pátý ročník konference, která je akreditovaná MŠMT ČR v systému dalšího vzdělávání pedagogů, je zaměřený na zhodnocení podpory a rozvoje informační gramotnosti v České republice. Bude také prezentována práce školních knihoven – informačních center různých typů škol, možnosti informačního vzdělávání a rozvoj informační gramotnosti učitelů i žáků. Zaměříme se na možnosti, které poskytuje v této oblasti nový školský zákon a rámcové programy, legislativa a mezinárodní doporučení.

Prostřednictvím referátů odborníků a prezentací činnosti informačních center škol chtějí organizátoři poskytnout účastníkům ucelenou informaci o problematice informační gramotnosti a její přímé vazbě na prostředí škol, změnách, které v této oblasti v posledních letech probíhají. Záměrem 5. ročníku konference je ukázat kvalitativní i kvantitativní posun v praxi, ve výuce a v činnosti školních knihoven, v jejich službách a ve vytváření informační a tvůrčí atmosféry škol. Chceme prezentovat jak může podporovat vyučovací proces školy moderní a odpovídajícím způsobem vybavená (personálně a technicky) knihovna, která plní funkce studijního a informačního centra školy. Požadavek vytvoření takto fungujícího informačního centra, tvořeného knihovnou vybavenou informačními technologiemi a propojenou s počítačovou učebnou, s prostorem vhodným ke studiu a práci s nejrůznějšími zdroji informací je zcela reálný a vysoce aktuální. Stále více škol zřizuje a získává certifikát Informačního centra SIPVZ. Probíhá intenzívní počítačové vzdělávání pedagogů (pro žáky jsou počítače a práce s nimi samozřejmostí). Je tedy nezbytné posunout požadavky dále, od počítačové gramotnosti ke gramotnosti informační, tedy k základu práce s IT „přidat“ dovednosti, schopnosti, kompetence pro efektivní a relevantní práci s informacemi.

Většina evropských zemí se shodla na tom, že dnešní lidé potřebují být připraveni na profesní i osobní život a proto je nutné připravit je na celoživotní učení. Evropská kurikula se začala zaměřovat více na úspěšnou aplikaci vědomostí a dovedností, než na jejich pouhé předávání. Jeden ze strategických cílů lisabonského procesu (Lisabonský proces 2000) je rozvíjení klíčových kompetencí (key competencies). Klíčové kompetence jsou definovány jako ty kompetence, které představují přenosný a univerzálně použitelný soubor vědomostí, dovedností a postojů, které potřebuje každý jedinec pro své osobní naplnění a rozvoj, pro zapojení se do společnosti a úspěšnou zaměstnanost. Pro etapu základního vzdělávání identifikovala evropská komise 8 oblastí klíčových kompetencí. Kompetence v oblasti informační a komunikační technologie představují schopnost používat multimediální technologie a využívat je k vyhledávání, ukládání, vytváření, prezentování, třídění a k výměně informací.

Zdroj: Mgr. Jana Nejezchlebová, Moravská zemská knihovna

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.