Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

MOJE KNIHA – vyhlášení výsledků druhé etapy ankety

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

MOJE KNIHA – vyhlášení výsledků druhé etapy ankety

0 comments
Celostátní anketa o nejoblíbenější knihu českých čtenářů vstupuje, po vyhlášení výsledků druhé fáze, do třetí etapy hlasování. SKIP, který průběžně vyhodnocuje výsledky ankety, uspořádal 17. června 2004 ve spolupráci s knihkupectvím Kanzelsberger v Domě knihy na Václavském náměstí v Praze vyhlášení výsledků právě druhého kola ankety. V prostorách kavárny Astra představitelé SKIP Vít Richter a Zlata Houšková přítomné nejprve seznámili se samotným projektem a potom s první stovkou děl, která od čtenářů obdržela nejvíce hlasů.

A jaké zajímavé skutečnosti z hlasování vyplývají? (cituji tiskovou zprávu SKIP):

  • S výjimkou Bible jde pouze o díla beletristická.
  • Hlasy získala díla, z nichž více než dvě třetiny byly zfilmovány nebo adaptovány jako televizní seriál či inscenace. Převážnou většinu z uvedených 100 titulů zná tedy veřejnost i z filmové (televizní) podoby. Otázkou proto je, hlasovalo-li se opravdu o knižní podobě...
  • Téměř polovinu titulů tvoří literatura pro děti a mládež. Lze tedy předpokládat, že mezi účastníky ankety je hodně dětí a mladých lidí. Ale z mnoha sdělení je patrné, že pro tituly dětské literatury hlasují i dospělí. Svou dětskou četbu vnímají totiž velmi často jako něco, co je v životě významně ovlivnilo.
  • Oproti výsledkům první etapy se mezi sto nejoblíbenějších titulů dostalo poněkud méně tzv. "dívčí" četby či četby "pro dívky". Naopak výraznější je podíl společenského a psychologického románu (cca 1/5).
  • Poměrně dobré zastoupení má opět literatura humoristická v nejrůznějších podobách, a to v literatuře pro dospělé i pro děti.
  • Pozici si samozřejmě udržely současné hvězdy: J. K. Rowlingová a její cyklus o Harry Potterovi, Tolkienova fantasy Pán prstenů a Alchymista Paula Coelha. Na druhé straně však se však v seznamu objevují klasické evergreeny, a to jak české, tak světové. Ve výčtu stovky titulů jsou ve výrazné menšině díla vyloženě podprůměrné literární hodnoty.
  • Česká literatura má prvenství v oblibě, a to s vysokým náskokem před dalšími národními literaturami – téměř polovina (43 %) titulů je českých. Následují díla přeložená z angličtiny (33 %). Po 6 % je zastoupena literatura francouzská a německá. Po jednom titulu se objevuje ostatní evropská literatura (ruská, italská, finská, norská, polská, slovenská), dva švédské tituly patří A. Lindgrenové. Z ostatních světových literatur je kromě zmíněného Brazilce Paula Coelha zastoupen kolumbijský a argentinský titul.
  • Pokud porovnáme současné výsledky ankety Moje kniha s obdobnou britskou akcí The Big Read, zjistíme, že téměř čtvrtina titulů se v obou anketách shoduje. Jedná se o klasická díla světové literatury (Hemingway, Eco nebo Saint–Exupéry), případně současné bestsellery typu Harryho Pottera.

Ankety se k 17. 6. 2004 zúčastnilo 61 000 osob. Realizaci hlasování pomáhá zajišťovat 478 knihoven po celé ČR. Knihovníci zapojených knihoven vkládají údaje z ručně vyplněných anketních lístků do počítače. Druhou možností zvolení své knihy s velkým "K" mají čeští čtenáři prostřednictvím elektronického hlasování. Podle zkušeností knihoven upřednostňují jejich návštěvníci papírovou formu volby, protože se mohou v klidu doma rozmyslet a např. pro starší občany je to i schůdnější řešení.

Počátkem září t. r. se dočkáme vyhlášení 50 nejoblíbenějších titulů a konečně v Týdnu knihoven 4. – 10. října 2004 bude odhalena absolutně nejzbožňovanější kniha ČR. PROTO I VY HLASUJTE PRO SVOU nejKNIHU!


Kdo jste to odpoledne v kavárně Astra nebyl, vězte, že na otázky moderátora Václava Žmolíka a posléze i na zvědavé dotazy publika odpovídali spolu s Vítem Richterem a Zlatou Houškovou známé osobnosti."Povoláním textařka" Jiřina Fikejzová (vlevo) sice ještě nehlasovala, ale jako svou vůbec první knížku četla Karafiátovy Broučky a postrádá ztracenou Včelku od A. France. Halina Pawlowská, ještě než odešla na křest nové knihy, přednesla verš "Život nemá správnou výšku, když si nečteš dobrou knížku."Publicista a literární kritik Viktor Šlajchrt jako malý kluk četl Boj o ostrov z pera A. Ransome.Písničkář Josef Fousek by si na pustý ostrov vzal prázdnou knihu a sám by si ji napsal. Zlata Houšková nedá dopustit na Chazarský slovník M. Paviće. Přečetla ho už dvanáctkrát.První kniha Víta Richtera byla Hýta a Batul od J. Habbertona. Otec ankety však paradoxně s volbou své knihy ještě vyčkává.Posluchači v Kanzelsbergerově knihkupectví. Copak asi rádi čtou oni?A takhle to vypadalo v Astře… Všichni si museli zatleskat.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
POJEROVÁ, Kateřina. MOJE KNIHA – vyhlášení výsledků druhé etapy ankety. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 7 [cit. 2022-10-05]. urn:nbn:cz:ik-11658. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11658

automaticky generované reklamy
registration login password